خانه > هخامنشیان (Achaemenid), ایران معاصر > نکاتی در مورد منشور حقوق بشر کوروش در سازمان ملل متحد

نکاتی در مورد منشور حقوق بشر کوروش در سازمان ملل متحد

از زمانی که نام لوح کوروش، که از آن به عنوان نخستین دستاورد بشری در زمینه ی حقوق بشر یاد می شود (به نقل از وبسایت سازمان ملل متحد در زمینه ی حقوق بشر)، به گوشم خورده بود این مطلب را هم شنیده بودم که نمونه ی باز سازی شده ی آن در سازمان ملل متحد قرار دارد. از آنجا که همیشه دوست دارم هر مطلبی را به محک های مختلف بسنجم، شروع به پرسش از دوستانی که به تور سازمان ملل رفته بودند کردم در مورد اینکه آیا چنین چیزی را دیده اند؟ و هر بار با پاسخ ِ «اِمممم، راستش ما که همچین چیزی ندیدیم» رو به رو می شدم و این شک رو به دلم می انداخت که نکنه ما در چیزی غلو کرده ایم. بنا بر این خودم شروع به جستجو کردم و مطالب زیر را در موردش پیدا کردم:

این نمونه ی باز سازی شده در اکتبر سال 1971 در زمان دبیر کلی Thant از سوی ایران به سازمان ملل هدیه شد. در این پیوند می توانید 4 صفحه از اسناد سازمان ملل (اسناد غیر رسمی که برای استفاده ی رسانه ای منتشر می شود) را در این ارتباط ببینید. صفحه ی نخست این سند، متن سخنرانی دبیر کل وقت سازمان ملل در مراسم اهدای این منشور است که در بخشی از آن آمده است: «در ساخت امپراتوری باستانی ایران در 25 قرن قبل کوروش آگاهی (خود) از احترام به شهروندان و مردمانی را که متحد ساخته بود، به نمایش گذاشت.» صفحه ی دوم این سند، در مورد انتشار این خبر توسط سازمان ملل به رسانه هاست. صفحات سوم و چهارم توضیحاتی است در مورد برنامه ی اهدای لوح و توضیحاتی در مورد خود لوح مانند اینکه این نمونه ی باز سازی شده در موزه ی بریتانیا از روی نمونه ی اصلی ساخته شده و بر روی یک پایه ی چوبی که در موزه ی متروپولیتن نیویورک ساخته شده، قرار می گیرد که در آن این منشور در بخش راست و ترجمه ی متن آن به انگلیسی و فرانسه در سمت چپ قرار دارد. صفحه ی چهارم سند همچنین شامل ترجمه ی بخشهایی از منشور است. بنا به آنچه در ویکی پدیای انگلیسی آمده است این منشور سپس به هر 6 زبان رسمی سازمان ملل (عربی، چینی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی) ترجمه شده.

در این عکس یکی از دیپلمات های سازمان ملل متحد و سیروس کار (کارگردان فیلمی در مورد کوروش بزرگ) در کنار منشور ایستاده اند. این منشور در کریدور بیرونی سالن شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد (طبقه ی دوم ساختمان مرکزی سازمان ملل متحد در نیویورک) قرار دارد.

متاسفانه در سالهای اخیر در برخی وبسایت های ایرانی ترجمه ی خود ساخته ای از متن این منشور که هیچ شباهتی به اصل متن ندارد، ارائه شده، مانند اینجا (امیدوارم دوست نازنینی که این مطلب رو چند روز پیش گذاشته بودند، به پاسداشت ارزش حقیقت، بر جسارت من خرده نگیرند) و امیدوارم دوستانی که دل نگرانی هایی در مورد فرهنگ ایران دارند برای پالایش وب فارسی از مطالب اشتباه کوشا باشند زیرا اگر قرار است ما به بخشهایی از پیشینه ی تاریخی خود ببالیم،

باید ابتدا آن را از هر گونه خیالپردازی پاک کنیم و در پرتو عقل سلیم نکات مثبت آن را یادآور شویم. متن درست این منشور، که می توانید در اینجا ببینید، شامل 45 خط است که 20 خط نخستین آن بیشتر شرح ستمی است که پیش از ورود کوروش بر مردمان بابل رفته است. از خط 21 به بعد ضمیر به اول شخص برمی گردد و از زبان خود کوروش بیان شده است که شامل معرفی خود او، ستایش مردوک (خدای بابل) و چگونگی ورود سپاهش بدون خونریزی به بابل و اقدامات او پس از ورود به بابل است. از نطر من زیباترین بخش این منشور خط 26 آن است که می گوید:

«من برده داری را برانداختم. به بدبختی‌های آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم که همهٔ مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم که هیچ کس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند. مردوک از کردار نیک من خشنود شد.»

________________

پ.ن. هر دو عکس بالا رو از ویکی پدیا بر داشته ام.

 1. ستوده
  مارس 29, 2009 در 3:34 ب.ظ.

  مرسی
  _______________
  خواهش می کنم ستوده جان.

 2. هامون
  مارس 30, 2009 در 10:55 ق.ظ.

  بابا اینها همه سر هم بندی ایرانیهاست که برای هودشون یه تاریخ بسارن.کدوم لوح کدوم منشور؟این خطوط همه به یزان عیلامی هستند .چه ربطی به تاریخ ایران داره؟
  ________________________________________
  راییکا: ببین هامون جان علی الحساب برای اینکه شما هم حوصله ات سر نره می تونی در مورد لوح کوروش در این 15 کتاب که فقط هم نویسنده ی یکیش ایرانی ه بخونی. همه اش هم آنلاین هست. اگر باز هم نپذیرفتی دیگه درمانش از عهده ی من خارج ه.
  1-From Cyrus to Alexander By Pierre Briant, Eisenbrauns
  2-The Cambridge history of Iran By Ilya Gershevitch, William Bayne Fisher, J. A. Boyle
  3-The Oxford history of the biblical world By Michael David Coogan
  4-The Cambridge Ancient History By John Boardman
  5=A Survey of the Old Testament By Andrew E. Hill, John H. Walton
  6-The Persians By Gene Ralph Garthwaite
  7-Rituals of Royalty By David Cannadine, Simon Price
  8-War and peace in the ancient world By Kurt A. Raaflaub
  9-Religion, empire, and torture By Bruce Lincoln
  10-Ancient Persia By Josef Wiesehofer, Azizeh Azodi
  11-The Persian Empire By Amélie Kuhrt
  12-Forgotten Empire By John Curtis, Nigel Tallis, Béatrice André-Salvini
  13-Biblica By Barry J Beitzel
  14-The restoration of Israel By Michael E. Fuller
  15-Shadows in the Desert By Kaveh Farrokh

  مدت زیادی است می خوام شروع کنم در مورد علم و هنر ایران پس از اسلام مطلب بنویسم ولی با وجود شما تجزیه طلب ها حس می کنم اگر 70 تا مطلب دیگه هم در مورد پیش از اسلام بنویسم انگار کم ه.
  ___
  پ.ن. اگر همون هامونی هستید که یه بار دیگه هم پیغام گذاشته بودید، به هر حال تبریک میگم که این بار در نظرتون از بخشهای تناسلی بدن استفاده نکردید.

 3. ایران
  مارس 30, 2009 در 11:19 ق.ظ.

  درود

  نوروز رو شادباش می گم گرامی.
  از نوشته هات بسیار لذت می برم و امیداورم همیشه پیروز و سربلند باشی.
  ___________________________
  راییکا: نظر لطف شماست دوست گرامی. به هر حال خیلی خوشحال شدم. 🙂

 4. مارس 30, 2009 در 12:08 ب.ظ.

  ممنون. استفاده کردم.
  ________________________
  راییکا: خواهش می کنم عماد گرامی. من هم همیشه به وبلاگ شما سر می زنم و استفاده می کنم. البته غالبا در کامنت گذاشتن تنبلم. ببخشید.

 5. آگوست 22, 2009 در 5:37 ق.ظ.

  سلام
  اولا: خسته نباشيد و ممنون از وبلاگ زيباي شما.
  دوم: ظاهرا يه مشكلي هست در خوندن صفحات نوشته هاي شما. چرا كه مطالب يه سمت چپ فرار ! ميكنن و نميشه اونها رو كامل خوند.
  سوما: با نظرات آقاي پورپيرار آشنايي دارين؟
  بنده بيش از 3 ساله كه وبلاگ ايشون رو دنبال ميكنم. خلاصه اين كه تمدن اين سرزمين بسيار قديم تر از 2500 سال هخامنشي است .
  و اين كه قدمت ايران جديد به بيش از 5 صده نميرسه.

  در صورت تمايل ميتونيد از مطالب اين ويلاگ استفاده كنيد: http://www.naria5.blogfa.com
  البته از آرشيو اون شروع كنين كه الان در حدود 220 قسمت نوشته منتشر شده .

  موفق باشين.

 6. میلاد
  آگوست 21, 2012 در 2:24 ب.ظ.

  بله این سرزمین خیلی از 2500 سال هخامنشی ها قدیمی تر می باشد قبل هخامنشی ها تمدن باشکوه مادها قبل وتا حدودی همزمان با مادها عیلامیان بودند وهمچنین قبل تر از انها لولوبیان گوتی ها سکاها ماننایی ها مارلیک وهمچنین تمدن باشکوه ارتا یا ارته جیرفت که قبل تر از سومریان بودند و… ولی مهم اینه که اینها جز این سرزمین وبخشی از هویت ما هستند ونباید دست به تحریف تاریخ انکار جعل تخریب تجزیه طلبی و… کنیم . با تشکر

 1. No trackbacks yet.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: